Ekran Tamircisi Nasıl Çalışır ?

Tüm Sorularınızın Yanıtı

 

1. Ekran Tamircisi hangi hizmetleri sunuyor?

Ekran Tamircisi bir akıllı telefon, tablet ve notebook tamiri servisidir. Ekran Tamircisi’ni diğer servislerden ayıran, yerinizden tamir ücreti hakkında bilgi alabildiğiniz, uygun fiyat ve %100 müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunmasıdır. Ve amacımız tüm bu işleri kısa süre içerisinde gerçekleştirip, sizleri cihazlarınızdan çok uzun süreler ayırmamayı sağlamak.

2. Ekran Tamircisi’ni nasıl kullanabilirim?

info@ekrantamircisi.com adresinden fiyat alarak başlayabilirsiniz. Cihazınız firmamıza ulaştıktan sonra hasar tespiti yapılır ve son tamir bedeli size iletilip onayınızın ardından tamir edilip yepyeni bir şekilde size ulaştırılır.

3. Tahmini fiyat nedir?

Tahmini fiyat, seçtiğiniz telefon, marka, model ve arıza nedeninin muhtemel tamir ve servis bedelidir. Cihazınız tarafımızca incelenmesinden sonra sizin belirtmiş olduğunuz arızadan farklı bir arızanız var ise güncel fiyat tarafınıza iletilecektir, onayınızdan sonra tamire başlanılacaktır. Onayladığınız fiyat telefon tamir edilip tarafınıza bilgisi verildikten sonra ödemesini hesap numaramızdan yada nakit olarak ödemesini gerçekleştirmeniz istenecektir. Ödemesi yapılan cihazınız kargo ile ya da firmamızdan tarafınıza teslim edilecektir. Fiyatlarımız değişen parça bedelleri ve işçilik üzerinden hesaplanır.

4. Hangi cihazları tamir ediyorsunuz?

Ekran Tamircisi akıllı telefonları, tabletleri ve notebooklarınızı tamir eder. Hizmet verdiğimiz ürünlerin listesini ana kategorilerden görebilirsiniz.

5. Cihazım ne kadar sürede tamir edilir?

Cep telefonlarında ortalama servis süremiz bir iş gündür. Tablet ürünlerinizde bir ila iki gün arasında değişiklik gösterebilir. Notebooklarda yedek parça temini ürünün elimize geçtikten sonra yapılabildiğinden ortalama iki iş günü sürmektedir.

6. Cihazımı nasıl takip edebilirim?

Ekran Tamircisi’ne tamir talebinde bulunduktan ve cihazınız firmamıza geldikten sonra size ekip arkadaşlarımız tarafında bilgi maili gönderilecektir. Dilerseniz firmamıza mail ya da 0212 509 22 95 numaralı hattan ulaşabilir gerekli bilgileri alabilirsiniz.

7. Müşteri hizmetlerine nereden ulaşırım?

0212 509 22 95’den Ekran Tamircisi müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

8. 6 ay Ekran Tamircisi garantisinin detayları nelerdir?

Garanti harici tamirlerde 6 ay parça garantisidir. Örneğin tamir işleminde telefonunuzun ekranı değişmiş ise, bu parçanın 6 ay garantisi tarafımızdan size verilmektedir. Takılan yedek parçadan kaynaklı bir sorun ile karşılaşırsanız ücretsiz değişim yapılmaktadır.

9. Ekran Tamircisi’i nasıl tavsiye ederim?

Bizi Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

10. Cihazım açılmıyor nasıl fiyat alırım?

Cihazınızın açılmaması birçok farklı arıza sebebinden olabilir. Telefonunuzu incelemeden bu farklılıkları anlayamadığımız için gerçek tamir bedeli, cihazınızı tarafımıza ulaştırılıp incelendikten sonra belirlenecektir. Firmamız problem çözümü için ücretsiz analiz hizmeti vermektedir.

11. Cihazım suya düştü nasıl fiyat alırım?

Cihazınızın suya düşmesi birçok farklı arızaya sebep olabilir. Telefonunuzu incelemeden hangi parçaların hasar gördüğünü anlayamadığımız için gerçek tamir bedeli, cihazınız tarafımıza ulaştırılıp incelendikten sonra belirlenecektir. Firmamız problem çözümü için ücretsiz analiz hizmeti vermektedir.

12. Ödemeyi ne zaman yapacağım?

Ödeme, tamir işlemi tamamlandıktan sonra havale ya da nakit olarak alınır. Onarımı yapılan cihazınızın dilerseniz çalışır haldeki görselini tarafınıza mail olarak gönderebiliriz.

13. Ekran Tamircisi nerelerde hizmet veriyor?

Ekran Tamircisi tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. Önümüzdeki günlerde diğer büyükşehirlerde de şubeler açmayı hedeflemektediyiz.

14. Cihazımı gönderirken nelere dikkat etmeliyim?

Taşıma sırasında cihazınıza herhangi bir zarar gelmemesi için lütfen özenli bir şekilde paketleyin. Cihazın geri gönderilecek adresini, isim soyisim ve gsm numaranızı kargo içerisine not olarak ekleyiniz. Cihazınızı Ekran yada Cam değişimi işleminden sonra test edebilmemiz için cihazda ekran kilidi var ise cihaz şifresi bildirilmeli veya şifre kaldırılmalıdır. Notebook cihazınızı firmamıza gönderirken mutlaka şarj cihazınızı da yanında göndermelisiniz.

15. Şehir dışından nasıl cihaz gönderirim?

İstanbul dışından göndereceğiniz mobil cihazlar için anlaşmalı kargonuz yok ise Yurtiçi Kargoyla ” ÖNDE BİLİŞİM” ünvanı altında 360 145 615 nolu kod ile bize gönderi yapabilirsiniz. Yurtiçi Kargo’nun size vereceği takip numarası ile kargo durumunu takip edebilirsiniz.

Scroll to Top